HS:Kännykkäyhtiöin painostus sai aikaan Lex Nokian
Helsingin Sanomat on haastatellut kymmeniä Lex Nokian valmisteluun osallistuneita virkamiehiä, poliitiikkoja ja työmarkkinavaikuttajia. Nokian vaikutusvallan takia yksikään heistä ei halunnut kertoa asiasta omalla nimellään.
Hyytävä juttu ja väärä laki, joka ei olisi mennyt myöskään läpi, jos kyseessä olisi vaikka vanhanaikaisen postin avaaminen. Oleellinen tekijä tässä on yksinkertaisesti se, etteivät poliitikkomme tajua sähköisen viestinnän tärkeyttä ilmeisesti vieläkään.
Comments
4 responses to “Lex Nokiasta”
Jottei lain kriitikoita voisi syyttää sumutuksesta, on syytä pitää käsitteet selvinä. Siksi pari tarkennusta:
– Laki ei koske (sähkö)postia vaan kaikkea IP-liikennettä: sähköposti, www, nettipuhelut, vertaisverkot, kaikki.
– Laki ei silti oikeuta kajoamaan viestin sisältöön vaan vain tunnistetietoihin, ja siksi sen perusteella tehdyn vakoilun todistusvoima on olematon eli siksikään laista ei liene paljon hyötyä niiden yrityssalaisuuksien kanssa. Mutta haittaa siitä kyllä on, esimerkiksi nettiliikenteessä monessa kohdin tunnistetiedot ja sisältö ovat erottamattomat (esim. HTTP:n GET-parametrit www-palvelimen lokissa).
Joo oikeassa olet noista tarkennuksista. Lähinnä piti linkittää tuo artikkeli!
Hulluinta tässä jutussa on se, etten oikein ymmärrä, miksi Nokia niin paljon tästä välittäisi. Ei se usb-tikun mukana kantaminen kuitenkaan ole vaikea tai raskasta.
Historia valottaa asiaa. Nokia on kaksi kertaa jäänyt kiinni tästä teleurkinnasta (mutta syyteoikeus on vanhentunut), ja varmaan siellä on joku johtoportaan ihminen keksinyt, että laki on väärä ja se on muutettava.